Koło Naukowe Budowy Maszyn,Automatyzacji i Robotyki

BUDOWY MASZYN,
AUTOMATYZACJI I ROBOTYKI

ppłk dr inż. Paweł MARECKI

Koło Naukowe Budowy Maszyn, Automatyzacji i Robotyki prowadzi swoją działalność w Instytucie Budowy Maszyn Wydziału Inżynierii Mechanicznej i zajmuje się następującymi zagadnieniami:

• budowa i eksploatacją maszyn inżynieryjnych, począwszy od konstrukcji,
poprzez ich eksploatację, aż po sterowanie procesami roboczymi;
  • problemy stateczności maszyn inżynieryjnych i kinematyki osprzętów roboczych,
  • konstrukcja specjalnych osprzętów roboczych i efektywność realizowanych procesów roboczych,
  • wpływu sterowania na poprawę parametrów użytkowych maszyn,
  • problematyka związana ze zdalnym i autonomicznym sterowaniem maszynami i bezzałogowymi pojazdami dużej mobilności,
  • wizualizacja przestrzeni roboczej, stereo wizja, określanie położenia, transmisja sygnałów informacyjnych i sterujących elementami wykonawczymi systemu zdalnego sterowania,
  • tworzenie algorytmów sterujących dla potrzeb realizacji zadań autonomicznych.

Studenci Wydziału Mechanicznego mogą realizować różne tematy z poszczególnymi pracownikami naukowo–dydaktycznymi:

płk dr inż. Adam Bartnicki:

Hydrotroniczne układy napędowe maszyn inżynieryjnych,

Sterowanie hydrostatycznymi układami napędowymi w systemie CAN-bus.

ppłk dr inż. Tomasz Muszyński

Hydrostatyczne układy skrętne przegubowych maszyn inżynieryjnych,

Projektowanie i prototypowanie maszyn inżynieryjnych, ich układów napędowych i osprzętów roboczych.

mjr dr inż. Paweł Marecki

Problemy eksploatacji maszyn inżynieryjnych,

Pneumatyczne układy napędowe – budowa i eksploatacja.

dr inż. Marian Łopatka

Problemy stateczności maszyn inżynieryjnych,

Realizacja zadań specjalnych w operacjach EOD/IED.

mgr inż. Arkadiusz Rubiec

Dynamika maszyn inżynieryjnych,

Układy jezdne maszyn inżynieryjnych.

REALIZOWANE PRACE STUDENCKIE W RAMACH KOŁA NAUKOWEGO W OSTATNIM ROKU

Pneumobil – budowa oraz modernizacja pojazdu zasilanego sprężonym powietrzem. (inż. Tomasz FERENIEC, inż. Kacper KARBOWNIK, inż. Karol KOŃCZALSKI)

Wykorzystania magistrali CAN w systemach sterowania zdalnie sterowanymi, bezzałogowymi platformami lądowymi.(inż. Emilia MINAKOWSKA)

Reprezentacja WME WAT na VIII International Aventics Pneumobile Competition. (Artur BOCHYŃSKI, inż. Kacper KARBOWNIK, inż. Karol KOŃCZALSKI, inż. Emilia MINAKOWSKA)