Do strony głównej IMiIO

MECHANIKI I INFORMATYKI STOSOWANEJ

dr inż. Arkadiusz POPŁAWSKI

Koło Naukowe Mechaniki i Informatyki Stosowanej prowadzi swoją działalność w Instytucie Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej Wydziału Inżynierii Mechanicznej, a jego głównym obszarem badawczym jest numeryczna i eksperymentalna analiza wytrzymałości konstrukcji. W ramach tego obszaru Koło zajmuje się następującymi zagadnieniami:

• badania stateczności elementów konstrukcji,
  • analizami kinematyczno-dynamicznymi obiektów w ruchu,
  • badaniami dynamicznymi elementów konstrukcji z uwzględnieniem oddziaływań typu impulsowego,
  • badaniami pod kątem optymalizacji i wrażliwości konstrukcji,
  • badaniami elementów konstrukcyjnych poddanych oddziaływaniom termicznym (stacjonarnym i niestacjonarnym),
  • badaniami elementów konstrukcyjnych pod kątem ich wytrzymałości zmęczeniowej,
  • badaniami elementów (rozwiązań konstrukcyjnych) z punktu widzenia biomechaniki, badaniami mikrostruktur i elementów konstrukcyjnych wykonanych z kompozytów ceramicznych,
  • badaniem kompozytowych elementów konstrukcyjnych (zagadnienia wytrzymałości i energochłonności).

Studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej mogą realizować różne tematy z poszczególnymi pracownikami naukowo-dydaktycznymi:

prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski

• Projekt klatki bezpieczeństwa małego samochodu miejskiego,
  • Opracowanie modelu numerycznego egzoszkieletu dla modelu numerycznego manekina antropomorficznego,
  • Ażurowe konstrukcje biodegradowalnych stentów naczyniowych,
  • Metody numeryczne w modelowaniu naczyń wieńcowych.

dr inż. Roman Gieleta

Eksperymentalne badania materiałów i struktur energochłonnych.

dr hab. inż. Robert Panowicz

• Modelowanie układów bimetalicznych,
  • Badania pian metalicznych
  • Modelowanie dynamicznego procesu prasowania materiałów
  • Modelowanie zjawiska kumulacji.

dr hab. inż. Wiesław Krasoń

• Modyfikacje projektowe i badania wagonu platformy do przewozu samochodów ciężarowych,
  • Badania modelowe wieloczłonowych konstrukcji mechanicznych z luzami montażowymi,
  • Modelowanie i badanie wpływu ruchu pojazdu na drgania i wytężenie mostów.
  • Aplikacje CAD-CAE w symulacjach działania konstrukcji wieloczłonowych,
  1. Zastosowanie oprogramowania Matlab w modelowaniu i badaniach inżynierskich.

dr inż. Agnieszka Derewońko

Symulacje numeryczne wybranych zjawisk fizycznych z zakresu wytrzymałości materiałów.

dr inż. Andrzej Morka

Studium możliwości numerycznego badania zagadnień z obszaru mechaniki powiązanej ze zjawiskami elektromagnetycznymi.

dr inż. Piotr Szurgott

• Numeryczne badania zjawiska zmęczenia materiałów w konstrukcjach mechanicznych,
  • Badania symulacyjne wpływ geometrii progu zwalniającego na komfort przejazdu.

dr hab. inż. Danuta Miedzińska, prof. WAT

• Badania numeryczne i eksperymentalne trójosiowego obciążania skał,
  • Zastosowanie tomografii i mikroskopii do badań strukturalnych nowoczesnych materiałów.

dr inż. Kamil Sybilski

• Konstrukcja urządzenia sterowniczego do samochodu dla osób niepełnosprawnych,
  • Modelowanie zderzeń z udziałem osób niepełnosprawnych.
  • Analiza dynamicznych uszkodzeń ram motocyklowych oraz statycznej niwelacji ich skutków
  • Virtual formula 2016

dr inż. Paweł Baranowski

• Modelowanie materiału skał w warunkach dynamicznych obciążeń,
  • Modelowanie metodą elementów dyskretnych,
  • Tworzenie modelu dyskretnego w środowisku HyperMesh: od podstaw do zaawansowanych metod.

dr inż. Michał Stankiewicz

Badania eksperymentalne.

mgr inż. Paweł Dybcio

Modelowanie oddziaływania fali wybuchu na panele ochronne.

Opiekun Koła:
dr inż. Arkadiusz POPŁAWSKI